Program Mentoringowy AGH – Regulamin programu


§1 INFORMACJE OGÓLNE

1. Niniejszy Regulamin określa warunki, tryb zgłoszenia i zasady uczestnictwa w programie pod nazwą „Program Mentoringowy AGH” (zwany dalej „Programem”).


2. Organizatorem Programu jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (zwana dalej “AGH”) a jednostką realizującą Centrum Karier AGH z siedzibą przy ul. Reymonta 17, 30-059 Kraków, adres e-mail: mentoring@agh.edu.pl (zwane dalej “Organizatorem”).


3. Definicje użyte w dalszej części Regulaminu:

1) Mentee – student (studiów pierwszego lub drugiego stopnia AGH) lub doktorant Szkoły Doktorskiej AGH, posiadający pełną zdolność do czynności prawnych. W wyjątkowych okolicznościach za zgodą Organizatora i Mentora może to być zespół (nie więcej niż 3 osoby) składający się z osób spełniających wymagania określone w Regulaminie i realizujących wspólnie jeden projekt.

2) Mentor – absolwent AGH (powyżej 5 lat od daty uzyskania dyplomu) oraz posiadający conajmniej 5 lat doświadczenia zawodowego w obszarach związanych z profilami kształcenia w AGH.


4. Program realizowany będzie w okresie grudzień 2024 – czerwiec 2025.


5. W ramach Programu przewidziane są spotkania Mentora z Mentee zgodnie z ustalonym harmonogramem. Mentorzy i Mentee nie otrzymują żadnego wynagrodzenia z tytułu uczestnictwa w Programie, a ewentualne koszty ponoszą sami.



§2 CEL PROGRAMU

1. Celem Programu jest rozwój zawodowy studentów (Mentee) uczestniczących w Programie poprzez rozwijanie własnego potencjału oraz nabycie nowych kompetencji i ich doskonalenie pod opieką Mentora.


2. Organizator zakłada, że poprzez udział w Programie Mentee będą podejmować bardziej świadome i trafne decyzje dotyczące swojej kariery zawodowej.



§3 REKRUTACJA UCZESTNIKÓW

  1. Do udziału w Programie uprawnione są osoby, które spełnią następujące kryteria:

1) w celu ubiegania się o status Mentora:

a) posiadanie doświadczenia zawodowego (min. 5 lat), mogącego być podstawą do rozwoju dla Mentee oraz chęć podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem;

b)dyspozycyjność czasowa, pozwalająca na udział w spotkaniach i szkoleniach zgodnie z Harmonogramem Programu określonym w §4,

c) dyspozycyjność czasowa, pozwalająca na udział w spotkaniach z Mentee – w okresie trwania Programu (grudzień 2024-czerwiec 2025) minimum jedno spotkanie w miesiącu;


2) w celu ubiegania się o status Mentee:

a) status studenta (minimum II roku studiów I stopnia),

b) dyspozycyjność czasowa pozwalająca na udział w spotkaniach i szkoleniach zgodnie z Harmonogramem Programu określonym w §4;

c) dyspozycyjność czasowa, pozwalająca na udział w spotkaniach z Mentorem

– w okresie trwania Programu (grudzień 2024-czerwiec 2025) minimum jedno spotkanie w miesiącu;

e) gotowość do prezentacji pomysłu i/lub efektów Programu w trakcie wydarzenia podsumowującego Program (czerwiec 2025)

f) chęć rozwoju oraz posiadanie wysokiej motywacji osobistej.


2. Rekrutacja do Programu dla Mentorów:

a) Rekrutacja Mentorów następuje poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Programu (mentoring.agh.edu.pl); rekrutacja trwa do 6.10.2024.

b) Organizator na podstawie zgłoszeń wyłania maksymalnie 40 Mentorów zakwalifikowanych do programu. Organizator zastrzega sobie prawo do wyboru Mentorów, których wykształcenie i doświadczenie zawodowe odpowiada profilom kształcenia na AGH.

c) W ciągu 7 dni od zamknięcia formularza zgłoszeniowego Organizator informuje droga mailową o wyniku kwalifikacji. Lista zakwalifikowanych Mentorów wraz z krótkim opisem zainteresowań zawodowych zostanie umieszczona na stronie internetowej Programu (mentoring.agh.edu.pl) i uruchomiony zostanie formularz zgłoszeniowy do Programu dla studentów i doktorantów.

d) Do 12.11.2024 Organizator poinformuje Mentora o ewentualnym braku zgłoszeń Mentees lub braku możliwości utworzenia pary mentoringowej, co jest jednoznaczne z zakończeniem udziału w Programie.


3. Rekrutacja do Programu dla Mentees:

a) Rekrutacja Mentees do programu następuje poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Programu (mentoring.agh.edu.pl); rekrutacja trwa do 27.10.2024. Mentee może zaaplikować maksymalnie do trzech Mentorów.

b) Mentee może nawiązać współpracę tylko z jednym Mentorem. W przypadku, gdy aplikacja Mentee zostanie zaakceptowana przez więcej niż jednego Mentora, Mentee niezwłocznie informuje Organizatora o ostatecznym wyborze Mentora.

c) Mentor może wybrać jednego Mentee, z którym podejmie współpracę w danej edycji Programu.

d) Mentor, który brał udział w I edycji Programu Mentoringowego AGH lub był Mentorem w innym programie może wybrać maksymalnie 2 Mentees, z którymi podejmie współpracę w danej edycji Programu.

e) Mentor ma prawo do przeprowadzenia rozmowy online z kandydatami, którzy przesłali mu swoją aplikacje. Szczegóły dotyczące przeprowadzenia rozmowy Mentor ustala w porozumieniu z Organizatorem.

f) Zgłoszenie do Programu nie jest jednoznaczne z gwarancją udziału w Programie ze względu na ograniczoną liczbę Mentorów.


4. Wysyłając zgłoszenie poprzez formularz zgłoszeniowy, kandydaci na Mentorów oraz Mentees oświadczają, że zapoznali się z Regulaminem i zobowiązują się do przestrzegania zapisów w nim zawartych.


§4 Harmonogram Programu:

16.09.2024-29.09.2024: Nabór Mentorów
30.09.2024-11.10.2024: Wybór Mentorów do udziału w Programie
14.10.2024-27.10.2024: Nabór Mentees
28.10.2024-12.11.2024: Matching Mentorów i Mentees
11.12.2024, 18:00-20:00: I szkolenie dla Mentorów (online)
16.12.2024, 18:00-21:00: Spotkanie inaugurujące II edycję Programu (stacjonarnie, Klub Studio, ul. Witolda Budryka 4 Kraków)
12.2024-06.2025: Sesje Mentoringowe
18.12.2024, 18:00-20:00: II szkolenie dla Mentorów (online)
19.02.2025, 18:20:00: Dodatkowe narzędzia Mentora (warsztat online)
26.02.2025, 18:00-19:30: I superwizja mentoringowa (online)
12.03.2025: Feedback (warsztat stacjonarny na terenie AGH)
2.03.2025, 18:00-19:30: II superwizja mentoringowa (online)
21.05.2025, 18:00-19:30: III superwizja mentoringowa (online)
4.06.2025, 18:00-21:00: Zakończenie II edycji Programu (stacjonarnie, Klub Studio, ul. Witolda Budryka 4 Kraków)

§5 ORGANIZACJA SPOTKAŃ

1. W ramach Programu przewidziane jest spotkanie inauguracyjne (16 grudnia 2024) oraz spotkanie podsumowujące (4 czerwca 2025) w celu przedstawienia uczestników oraz prezentacji efektów udziału w Programie. Za organizację powyższych spotkań odpowiedzialny jest Organizator.


2. Spotkania w parach Mentee – Mentor rozpoczną się w grudniu 2024.


3. Proces mentoringowy może być przerwany przez każdą ze stron w dowolnym momencie. Strona, która chce proces przerwać komunikuje się z Organizatorem programu. Na spotkaniu omawia z nim swoje wątpliwości i powody, dla których chce przerwać proces. Jeśli po rozmowie nadal będzie chciała go przerwać komunikuje to drugiej stronie wyjaśniając powody. W momencie przerwania procesu Mentor nie otrzymuje innego Mentee, a Mentee innego Mentora.


§6 PRAWA I OBOWIĄZKI UCZESTNIKÓW PROGRAMU

1. Każdy uczestnik Programu (Mentee i Mentor) ma prawo do:

1) nieodpłatnego udziału w Programie zgodnie z niniejszym Regulaminem;

2) otrzymania certyfikatu potwierdzającego udział w Programie po jego zakończeniu;

3) otrzymania wsparcia merytorycznego od Organizatora.


2. Każda para mentoringowa ma obowiązek wspólnie określić cel (cele) współpracy i spotkań i przekazać do wiadomości Organizatorowi.


3. Obowiązki Mentee:

a) obecność na wszystkich spotkaniach przeznaczonych dla Mentees wynikających z Harmonogramu Programu za wyjątkiem zdarzeń losowych;

b) uczestnictwo w sesjach mentoringowych;

c) przestrzeganie zasad i zobowiązań ustalonych z Mentorem na początku Programu;

d) informowanie Organizatora o wszelkich zmianach związanych z udziałem w Programie, w tym o zmianie danych kontaktowych;

e) wypełnienie ankiety ewaluacyjnej po zakończeniu Programu;

f) aktywna współpraca z Organizatorem i Mentorem;

g) gotowość do prezentacji efektów pracy z Mentorem w formie 10-minutowej prezentacji w trakcie spotkania podsumowującego Program;


4. Obowiązki Mentora:

a) obecność na wszystkich spotkaniach przeznaczonych dla Mentorów wynikających z Harmonogramu Programu za wyjątkiem zdarzeń losowych;

b) inicjacja pierwszego spotkania z Mentee i koordynacja przebiegu całego procesu;

c) zaplanowanie minimum 6 sesji mentoringowych z Mentee.

c) utrzymanie stałego kontaktu z Organizatorem i informowanie o wszelkich zmianach związanych z udziałem w Programie, w tym o zmianie danych kontaktowych;

d) aktywna współpraca z Organizatorem i Mentee;

e) przekazanie Organizatorowi drogą mailową informacji o liczbie spotkań z Mentee przed spotkaniem podsumowującym Program;

f) wypełnienie ankiety ewaluacyjnej po zakończeniu Programu;

g) zapoznanie się z kodeksem etycznym mentoringu udostępnionym przez Organizatora i przestrzeganie go w relacji z Mentee.


5. W przypadku rezygnacji Mentee lub Mentora z udziału w Programie, zobowiązany jest on do niezwłocznego powiadomienia Organizatora poprzez przesłanie oświadczenia w formie mailowej na adres Organizatora.


6. Organizator zastrzega sobie prawo do wykluczenia Mentora lub Mentee z Programu w przypadku naruszenia postanowień ninejszego Regulaminu.


7. Warunkiem ukończenia Programu przez Mentee i otrzymania certyfikatu uczestnictwa jest obecność na minimum 5 sesjach mentoringowych oraz aktywny udział w nich udział.


8. Mentor zadba o swój rozwój w roli mentora poprzez uczestnictwo w przygotowanych przez organizatora superwizjach mentoringowych.


9. Student/ka AGH może wziąć udział jako Mentee tylko w jednej edycji Programu.



§ 6 DANE OSOBOWE

Realizując obowiązek informacyjny na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) [Dz. U. UE . L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r.], zwanego dalej: RODO, informujemy, że:


1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków, zwana dalej AGH;


2. Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych: email: iodo@agh.edu.pl tel.: 12 617 53 25;


3. Pani/Pana dane będą przetwarzane w celu organizacji i przeprowadzenia rekrutacji do Programu, udokumentowania jego przebiegu oraz w celu zabezpieczenia danych na wypadek ewentualnych roszczeń;


4. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w trybie art. 6 ust. 1 lit. a) RODO tj. na podstawie Pani/Pana zgody dla celów związanych z realizacją Programu;


5. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych mogą być:

a) podmioty, wobec których Administrator jest zobowiązany do przekazania danych na podstawie obowiązujących przepisów prawa,

b) podmioty świadczące na rzecz Administratora usługi w zakresie niezbędnym dla realizacji celów w związku z którymi przetwarzane są Pani/Pana dane osobowe;


6. Pani/Pana dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem;


7. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres niezbędny do realizacji celów przetwarzania danych osobowych tj. przez okres trwania pierwszej edycji Programu, jak również przez okres wymagalności ewentualnych roszczeń oraz przez okres wynikający z przepisów prawa powszechnie obowiązującego;


8. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od Administratora dostępu do swoich danych oraz prawo ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo ograniczenia przetwarzania danych oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania w przypadkach i na warunkach określonych w RODO;


9. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w trybie art. 77 RODO (…każda osoba, której dane dotyczą, ma prawo wnieść skargę do organu nadzorczego, (…) jeżeli sądzi, że przetwarzanie danych osobowych jej dotyczące narusza niniejsze rozporządzenie);


10. Pani/Pana dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji, w tym profilowaniu; podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz niezbędne do realizacji przez Administratora celów, dla jakich zostały zebrane. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości wzięcia udziału w rekrutacji do Programu;


11. Administrator zastrzega sobie prawo do wykonywania zdjęć i filmów w trakcie spotkań, które może wykorzystać w celach promocyjnych w publikacjach drukowanych oraz elektronicznych oraz w mediach społecznościowych na profilach jednostek organizacyjnych Administratora. Zgodnie z art. 81 ust. 2 pkt. 2 z dnia 4 lutego 1994 r. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. 2021 poz. 1062 ze zm.) rozpowszechnianie wizerunku osoby stanowiącej jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz czy publiczna impreza nie wymaga jej zezwolenia.


12. Przysługuje Pani/Panu prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu, o których mowa w ust. 3. Cofnięcia zgody można dokonać przesyłając na adres e-mail: mentoring@agh.edu.pl oświadczenie w tej sprawie.



§ 7 POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. Koordynatorzy Programu z ramienia Organizatora: Natalia Nitarska, Anna Kaczmarska.
  2. Uczestnicy (Mentee i Mentorzy) zgadzają się przestrzegać postanowień poniższego Regulaminu. Wszelkie naruszenia Regulaminu lub ogólnych przepisów prawnych mogą skutkować wykluczeniem z Programu.
  3. Regulamin wchodzi w życie z dniem opublikowania go na stronie mentoring.agh.edu.pl.
  4. Wszelkie spory na tle niniejszego Programu rozstrzygać będzie Organizator. Decyzja Organizatorów jest ostateczna i nie przysługuje względem niej odwołanie.
  5. Regulamin dostępny jest na stronie mentoring.agh.edu.pl/regulamin oraz u Organizatora podczas trwania Programu.
  6. Uczestnik (Mentee lub Mentor) ma prawo zwrócić się do Organizatora w celu wyjaśnienia treści Regulaminu. Interpretacja zapisów treści Regulaminu należy do Organizatora.
  7. Pytania związane z Programem należy kierować drogą mailową na adres: mentoring@agh.edu.pl.
  8. Organizator Programu nie ponosi odpowiedzialności za odwołanie Programu, bądź zmiany w harmonogramie wynikłe z przyczyn niezależnych od niego.